Od czerwca limity na punkty karne? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Czwartek, 17 stycznia 2019
Wybierz miasto na mapie
Od czerwca limity na punkty karne?
Data dodania: 2018-01-19 10:25:09
Od czerwca limity na punkty karne?
Źródło zdjęcia: facebook.com/ lodz.dlawas.info/
Podczas jednej kontroli drogówka będzie mogła ukarać kierowcę najwyżej 10 punktami karnymi. Teraz nie ma takiego limitu.

Nie oznacza to jednak, że 10 punktów to wszystko, co będzie można dostać przy jednej kontroli. Zniknie jedynie problem sumowania punktów za wykroczenia o podobnym charakterze.

Przykładem jest sytuacja, kiedy za kierowcą jedzie nieoznakowany radiowóz i nagrywa jazdę, która odbywa się z niedozwoloną prędkością na dłuższym odcinku drogi, ze znakami różnych ograniczeń. Kierowca dostanie punkty tylko za największe przekroczenie prędkości.

Trochę konkretów:

Jeżeli kierowca złamie zakaz wjazdu albo przekroczy linię ciągłą, jednocześnie, albo nie zastosuje się do dwóch lub więcej znaków określonych kodem od C05 do C11, otrzyma punkty za to wykroczenie, którego kod ma mniejszy znacznik. W każdym przypadku jest to pięć punktów karnych.
.

Kody C05–C11 to znaki: zakaz wjazdu, zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz skręcania w lewo i w prawo, nakaz jazdy oraz linia podwójna ciągła.

W kwestii oświetlenia samochodu: jeżeli kierowca jednorazowo nie zastosuje się do przepisów określonych w załączniku kodami G01 do G04, dostanie punkty za naruszenie znaku z największą liczbą punktów. Tymi kodami oznaczone jest niedostosowanie się do obowiązku używania wymaganych prawem świateł, kolejno: od zmierzchu do świtu (4 pkt), w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (2 pkt), w okresie od świtu do zmierzchu (2 pkt), w tunelu, niezależnie od pory doby (4 pkt). Kierowca dostanie punkty za naruszenie, któremu przypisana jest największa wartość punktów.

Mowa o naruszeniach określonych jako E01 do E05 oraz E08. A są to kolejno przekroczenia prędkości o: więcej niż 50 km/h (10 pkt), od 41 do 50 km/h (8 pkt), od 31 do 40 km/h (6 pkt), od 21 do 30 km/h (4 pkt), od 11 do 20 km/h (2 pkt) oraz więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym (10 pkt). Pytanie, czy zmienione przepisy nie będą zbyt liberalne dla polskich kierowców? Czy mogą pogorszyć bezpieczeństwo na drogach?

– „Nie sądzę. Każdy kierowca powinien jeździć zgodnie z przepisami. Po to są kursy i po to zdaje się egzamin. Jeśli więc łamią przepisy, powinni być karani i to surowo. Policja może zabrać prawo jazdy na drodze jeśli jazda zagraża życiu i kierowca w takim przypadku wcale nie musi mieć kompletu punktów karnych „– powiedział Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. Zwrócił on też uwagę na fakt, że sprawa takiego pirata zawsze może trafić do sądu.

Źródło informacji: lodz.dlawas.info/A.W.
Tagi: punkty karne, policja, mandaty
go to top