Dlaczego „Nie róbmy im PSTRYK”? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Czwartek, 17 stycznia 2019
Wybierz miasto na mapie
Dlaczego „Nie róbmy im PSTRYK”?
Data dodania: 2018-01-24 14:06:14
Dlaczego „Nie róbmy im PSTRYK”?
Dlaczego „Nie róbmy im PSTRYK”? Dlaczego „Nie róbmy im PSTRYK”? Dlaczego „Nie róbmy im PSTRYK”?
Źródło zdjęcia: Stow. Słyszeć Bez Granic
Mimo zaangażowania wielu stowarzyszeń i próśb pacjentów, nadal nie udało się znaleźć rozwiązania w tej sprawie.

Do Ministra Zdrowia trafił właśnie LIST OTWARTY, podpisany, oprócz stowarzyszenia z Łodzi, również przez pięć innych organizacji z całego kraju. To protest przeciwko lekceważeniu potrzeb pacjentów i brakowi informacji na temat ich przyszłości. Chodzi o akcję „Nie róbmy im PSTRYK” – na rzecz użytkowników implantów słuchowych. Włączyło się w nią między innymi Stowarzyszenie Słyszeć Bez Granic. Mimo starań organizacji reprezentujących pacjentów problem niewystarczającego finansowania opieki nad osobami niedosłyszącymi i głuchymi pozostaje nadal nierozwiązany. Przede wszystkim chodzi o skrócenie kolejek na wymianę procesorów dźwięku dla użytkowników implantów słuchowych. Procesor dźwięku to zewnętrzna część implantu, która z czasem ulega naturalnemu zużyciu. Nie trzeba dodawać, że bez procesora elektroda, która jest wszczepiona do ucha środkowego staje się bezużyteczna.
. Pacjent po prostu nie słyszy! Pacjenci czekają w kolejkach kilka i …kilkanaście lat. I wydaje się niestety, że problemem interesują się tylko organizacje, które skupiają użytkowników aparatów słuchowych.

Podejmowane 2 lata temu starania środowiska oraz późniejsza akcja „Nie róbmy im PSTRYK” (od grudnia 2016 r.) nie przyniosły rezultatu. Kolejki są nadal. Dodatkowy niepokój pacjentów wywołała rewolucyjna zmiana organizacji opieki zdrowotnej. Mimo wielokrotnych próśb nie udało się zainteresowanym uzyskać od Ministerstwa Zdrowia informacji na ten temat. Wielokrotnie zwracali się z prośbą o spotkanie z wiceministrem Piotrem Gryzą, podczas którego chcieli dowiedzieć się, jak będzie wyglądała realizacja potrzeb pacjentów z implantami po wprowadzeniu tzw. sieci szpitali. Do próśb nikt się jednak nie odniósł. Rosną emocje i niepokój pacjentów.

Ponieważ poprzednio listy były kierowane do ministra Konstantego Radziwiłła (rekonstrukcja rządu nastąpiła w trakcie zbierania podpisanych dokumentów ze stowarzyszeń), do pakietu dołączono dodatkowe pismo wyjaśniające adresowane do nowego ministra – prof. Łukasza Szumowskiego.

Użytkownicy implantów słuchowych i członkowie ich rodzin wzywają Ministerstwo Zdrowia do podjęcia działań, które pozwoliłyby zmniejszyć obecne kolejki, i domagają się także by przekazywane istotne informacje docierały do nich na bieżąco.

Źródło informacji: Stow. Słyszeć Bez Granic/A.W.
Tagi: Łódź,implanty,kolejki,ministerstwo
go to top