W Łodzi ruszyła Wampiriada 2018 - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Wtorek, 19 lutego 2019
Wybierz miasto na mapie
W Łodzi ruszyła Wampiriada 2018
Data dodania: 2018-05-18 09:33:57
W Łodzi ruszyła Wampiriada 2018
W Łodzi ruszyła Wampiriada 2018 W Łodzi ruszyła Wampiriada 2018
Źródło zdjęcia: wampiriada.pl
Już od dziś ( 17.05 ) rozpoczęła się kolejna edycja Wampiriady . Jest to już 32 edycja podczas której będzie można oddawać krew oraz pomóc potrzebującym. Akcja na łódzkich uczelniach będzie trwała przez praktycznie miesiąc.

Wampiriada jest to studencka kampania honorowego krwiodawstwa, organizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). Poza oddawaniem krwi chętni mogą również zarejestrować się jako dawca szpiku .

Co trzeba wiedzieć zanim odda się :

Krew :

Przed oddaniem krwi koniecznie zjedz lekkie śniadanie i napij się pół litra wody.
. Przyśpieszy to proces oddawania krwi i sprawi, że po oddaniu będziesz czuć się dobrze.

Pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości.

Jeśli:

chorujesz,

jesteś do 48 godzin po spożyciu alkoholu,

lub bierzesz leki, warto wstrzymać się z uczestnictwem w akcji Wampiriady. Wybierz jedną z akcji w późniejszym terminie, albo zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dogodnym dla Ciebie momencie.

Twoja krew stanowi niezwykle cenny surowiec, którego nie da się wytworzyć syntetycznie. To dlatego oddawanie krwi jest takie ważne!


Szpik :

Otrzymujesz także niepowtarzalną okazję zapisania się do bazy dawców szpiku. Wystarczy tylko, że wypełnisz formularz rejestracyjny na akcji Wampiriady i nic więcej nie musisz robić! Podczas badań pielęgniarka pobierze dodatkową próbkę krwi do badań, ale to żaden problem, skoro i tak oddajesz 450ml :)

Po zapisaniu do bazy dawców szpiku otrzymujesz możliwość uratowania życia osoby chorej na białaczkę lub inne choroby krwi, ale tylko wtedy, kiedy jesteście zgodni ze sobą genetycznie. Zdarza się to bardzo rzadko - część dawców nigdy nie będzie oddawać szpiku innej osobie. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwięcej osób było w bazie dawców.

Pamiętaj, zapisanie się do bazy szpiku jest niezobowiązujące. Decyzję o oddaniu szpiku podejmiesz dopiero wtedy, kiedy znajdzie się biorca pasujący do Ciebie.

Wampiriada potrwa od 17 maja do 11 czerwca.


Anna Szymczak


Źródło informacji : tulodz.com / wampiriada.pl
Tagi: wampiriada, lodz, krew, szpik, oddaj
go to top