Pałac Poznańskich odzyskuje blask - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Czwartek, 18 kwietnia 2019
Wybierz miasto na mapie
Pałac Poznańskich odzyskuje blask
Data dodania: 2018-07-13 15:07:41
Pałac Poznańskich odzyskuje blask
Pałac Poznańskich odzyskuje blask Pałac Poznańskich odzyskuje blask Pałac Poznańskich odzyskuje blask Pałac Poznańskich odzyskuje blask
Źródło zdjęcia: UMŁ materiały prasowe
Jeszcze w tym roku zobaczymy odnowione fasady i rzeźby na dachu największego z fabrykanckich pałaców w Łodzi.

Remont pałacu Poznańskich to inwestycja bez precedensu, której nie można porównać z niczym innym. Gmach to wybitne dzieło architektury, bogactwo detali i wreszcie skala, to największy z pałaców fabrykanckich, Izrael Kalmanowicz Poznański, zapytany przez projektanta w którym stylu architektonicznym chce rezydencję, miał odpowiedzieć, że we wszystkich.Bez precedensu jest także wszystko to, co się dzisiaj dzieje dookoła pałacu.


- Możemy się pochwalić nie tylko odnawianiem jednego z najważniejszych łódzkich zabytków, ale diametralną zmianą okolicy. Dzisiaj udaje nam się naprawiać to, co utrwaliło się przez dekady po wyburzeniach dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, a potem przy poszerzaniu ulic. Odbudowujemy miasto – i to nie sami, ale z udziałem prywatnego kapitału. Z jednej strony my odnawiamy pałac i zaraz zrewaloryzujemy park Staromiejski, a obok dwa nowe narożniki postawili deweloperzy: biurowiec Ogrodowa Office i hotel Puro - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Za jego odnowę odpowiedzialne są dwie doświadczone ekipy, firma Vik-Bud, która buduje aktualnie Lapidarium Detalu Architektonicznego i pracownia konserwatorska Mosaicon, odpowiedzialna choćby za remont Archikatedry Łódzkiej.
. W pałacu trwają właśnie prace, których efekt będzie najbardziej widoczny z ulicy – przywracanie świetności fasadom pałacu. Nie ma drugich, tak bogato zdobionych elewacji w Łodzi.
Firmy przyspieszyć prace i prace przy elewacjach chcą skończyć jeszcze w tym, a nie tak jak planowały, w przyszłym roku.

- Duża część prac jest już mocno zaawansowana: remont dachu w 70 procentach, a remont figur na dachu jest na ukończeniu. Wspomniane prace przy odnowie fasad są wykonane już w połowie. Remont obejmuje oczywiście także wnętrza pałacu. Tutaj postęp zbliża się do półmetka – wylicza Robert Wiktorowicz, prezes Vik-Bud. Do wykonania zostały jeszcze m.in.: roboty instalacyjne, przywrócenie balkonom historycznych wymiarów, no i oczywiści kontynuacja prac budowlanych i konserwatorskich.

W ramach inwestycji przywrócone zostanie drugie wejście do budynku (od strony ul.
Zachodniej), a pałac zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
i wyposażony w windę. Koszt inwestycji to 27 milionów złotych, z czego ponad 14 mln zł stanowidofinansowanie unijne.


A.Sz.Uml.lodz.pl
Tagi: palac, poznańskich, remont, odnowa, renowacja, lodz, inwestycja, unia, srodki, dofinansowanie
go to top