Łódź ma Skwer Wiedźmina - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Wtorek, 25 czerwca 2019
Wybierz miasto na mapie
Łódź ma Skwer Wiedźmina
Data dodania: 2018-10-09 18:24:18
Łódź ma Skwer Wiedźmina
Źródło zdjęcia: UMŁ
Słynny Wiedźmin Geralt z Rivii znalazł swoje miejsce w Łodzi.
Skwer jego imienia mieści się przy placu Komuny Paryskiej, niedaleko budynku, w którym znajdują się Urząd Miasta Łodzi i Urząd Wojewódzki.


O nadanie skwerowi takiej nazwy wnioskowali wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak.
- Pamiętam jak Krzysztof zadzwonił do mnie z pomysłem żebyśmy znaleźli w mieście przestrzeń, którą moglibyśmy poświęcić Wiedźminowi.
Chyba wszyscy znamy tę postać z opowiadań, książek Andrzeja Sapkowskiego. To także bohater filmu, gier komputerowych.

Co ważne, Wiedźmin to postać łódzka, bo Andrzej Sapkowski to łodzianin, honorowy obywatel naszego miasta. Wiemy, że Wiedźmin walczył z różnymi potworami, które atakowały ludzi.
. Dlatego liczymy, że dzięki takiemu wyjątkowemu skwerowi w centrum miasta, Wiedźmin będzie nas chronił – powiedział Tomasz Kacprzak.
Skwer przy pl. Komuny Paryskiej wkrótce się zmieni w związku z planowaną rewitalizacją.

- Andrzej Sapkowski jest wybitnym pisarzem. Chyba po Lemie najczęściej tłumaczonym na inne języki. Chcemy do tego miejsca przyciągnąć jeszcze więcej osób.
Przed nami ważna i interesująca inwestycja. Skwer Wiedźmina zmieni się nie do poznania. Będzie wciąż zielony, pojawią się nowe nasadzenia, chodniki,
trzy kioski. W jednym znajdzie się kawiarnia, kolejny będzie dedykowany literaturze. Zmieni się również stylistyka tego miejsca. Ławki, mała architektura,
kioski, plac zabaw będą nawiązywać do tematyki fantasy i twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Myślę, że o tym miejscu będzie głośno w całej Polsce– powiedział Krzysztof Piątkowski.


Rewitalizacja skweru Wiedźmina rozpocznie się w przyszłym roku.


Anna Szymczak
uml.lodz.pl
Tagi: skwer, lodz, wiedzmin, nowy
Najczęściej czytane
go to top